Podział karniszy ze względu na typ i materiał wykonania
Karnisze to nic innego jak drążki lub specjalne listwy, które montowane są pod sufitem, aby stworzyć za ich pomocą stylową osłonę okienną. Na nich wieszane są bowiem zasłony oraz firany, które wpływają na zapewnienie odpowiedniej prywatności i zaciemnienia, a jednocześnie stanowią niezwykle estetyczny element aranżacyjny. Czym jednak różnią się od siebie karnisze? Jakie rodzaje są najczęściej wykorzystywane? Sprawdźmy!
Karnisze drążkowe – drewniane i mosiężne
Karnisze drążkowe to klasyczny wybór, na który decydują się osoby lubiące tradycyjne rozwiązania. Ten rodzaj świetnie sprawdza się także w przestronnych wnętrzach z wysokimi sufitami, którym nadaje niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, karnisze tego typu występują przede wszystkim w dwóch wersjach – drewnianej oraz mosiężnej.
Karnisze drewniane fantastycznie prezentują się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w których króluje styl skandynawski czy minimalistyczny, ale też aranżacjach stawiających na naturalne elementy. Modele mosiężne natomiast, z dekoracyjnym wykończeniem i wyrazistym odcieniem idealnie sprawdzają się w klasycznych wnętrzach utrzymanych w stylistyce glamour czy art déco.
Szyny sufitowe
Szyny sufitowe to propozycja dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań, która najlepiej sprawdza się w industrialnie lub loftowo urządzonych wnętrzach. Jest to także dobry wybór do mniejszych przestrzeni, w których karnisze mogłyby zajmować zbyt wiele miejsca na ścianie i optycznie jeszcze bardziej zmniejszać wysokość w pokoju.
Szyny to podłużne listwy wykonane z PCV i aluminium, które umożliwiają zamocowanie zasłon czy firan tuż pod sufitem. Co istotne, na pierwszy rzut oka są one niemal całkowicie niewidoczne, dzięki czemu nie stanowią mocnego akcentu w aranżacji. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych karniszy, możesz wybrać jedno-, dwu- lub nawet trzytorowy model.